Recenzje naszych spektakli
Jacek i Placek, czyli o dwóch takich co ukradli Księżyc - recenzja
Przekonałam się, że spektakl teatralny może być dla dzieci świetną zabawą. Wszystko to za sprawą Teatru „Bigiel”. Wybraliśmy się do Pracowni pod Baranami z naszą niespełna dwuletnią córeczką na przedstawienie "Jacek i Placek, czyli o dwóch takich co ukradli Księżyc".
Chętnych do obejrzenia spektaklu nie brakowało, do kasy ustawiła się kolejka. Dzieci były w różnym wieku, od dwuletnich bąków, po takie w wieku szkolnym. W słynnych wnętrzach Piwnicy pod Baranami przygotowano niewielką scenę, którą przed spektaklem całkowicie opanowały dzieciaki. Rozbrzmiewająca wokół muzyka najwyraźniej wyzwoliła w nich talent sceniczny. Całą salę wypełniały krzesła, a tuż pod sceną rozłożono dywan, poduszki i koce dla maluszków. Spora ilość widzów sprawiła, że było dość ciasno, ale, jak mawiają, sztuka wymaga poświęceń 😉
W końcu nadszedł czas spektaklu i na scenę wkroczyli Jacek i Placek. Dwie przesympatyczne, bardzo dynamiczne postacie. Bliźniacy od razu nawiązali kontakt z widownią i utrzymali go aż do samego końca. Na podstawie znanej powieści Kornela Makuszyńskiego stworzono wierszowaną bajkę z przesłaniem, w sam raz dla najmłodszych widzów.
Jacek i Placek, niezbyt zainteresowani nauką, skorzy do psot i leniuchowania, postanawiają pewnego dnia szybko i łatwo się wzbogacić. Wyruszają w pełną przygód podróż pragnąc skraść z nieba księżyc. Jak się okazuje nie jest to wcale takie łatwe, jak im się początkowo wydawało. Na drodze staje im zły i posępny Czarnoksiężnik, który wybije im z głowy niemądre pomysły.
Pełne humoru wypowiedzi, liczne pytania zadawane dzieciom oraz zabawna historia sprawiły, że nawet mój maluszek z zainteresowaniem śledził losy bohaterów. Oprócz aktorów w spektaklu wystąpiły również lalki jawajki (jako Nauczyciel i Czarnoksiężnik). Dzieci czuły się bardzo swobodnie, śmiały się, komentowały, chętnie się udzielały. Na koniec miały również możliwość porozmawiania z aktorami na scenie i pooglądania rekwizytów. Najwyraźniej im się podobało, nam zresztą również.
Ania - maluszkoweinspiracje.blogspot.com
Pełne humoru wypowiedzi, liczne pytania zadawane dzieciom oraz zabawna historia (...)
"Jaś i Małgosia" w krakowskim Teatrze Bigiel
W zaczarowanym lesie mieszkała wesoła rodzina: drwal z dwójką dzieci - Jasiem i Małgosią. Chłopiec lubił pomagać tacie, ale... Teatr „Bigiel” wystawiający w
Pracowni Piwnicy pod Baranami w ostatnią niedzielę listopada zaprosił dzieci na spektakl „Jaś i Małgosia”. Przedstawienie rozpoczął przeuroczy biały kot, który zaprosił wszystkie dzieci i nie tylko na spektakl. Wszyscy świetnie znamy bajkę o rodzeństwie, które bardzo chętnie pomagało swemu tacie, niestety... nie tym razem...
Małgosia zawsze skora do pracy, zaś Jaś okazał się strasznym leniuchem, a jedyną rzeczą, którą lubił robić było jedzenie. Jaś fantastycznie wciągnął w grę dzieci. Chował się wśród publiczności a śmiechom i piskom nie było końca. W końcu pojawiła się Baba Jaga, która ku zdziwieniu zgromadzonych, w ogóle nie wystraszyła dzieci. Jędza śpiewała i tańczyła co rozbawiło jeszcze bardziej małą widownię. Bardzo humorystycznie przedstawiona bajka, aktorzy świetnie wciągnęli widownię w przedstawienie sztuki. Dzieciaki zaśmiewały się do łez... A i rodzice chichotali pod nosem. Na zakończenie Baba Jaga jako już Dobra Wróżka wróżyła wszystkim dzieciom z grosików aby marzenia się spełniły w dzień Wigilii Św. Andrzeja.
Agnieszka Krztoń
Chował się wśród publiczności a śmiechom i piskom nie było końca.
Krakowscy artyści z „Alibi” w DPS
8 października 2013 r. w godzinach popołudniowych, w ramach projektu „Razem lepiej - II” realizowanego ze środków Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu aktorzy z Krakowa przedstawili sztukę teatralną ,,Alibi”.
Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu za pośrednictwem Stowarzyszenia „Aktywni Niepełnosprawni”, działającego przy DPS na rzecz jego mieszkańców, otrzymał środki z Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na realizację projektu „Razem lepiej-II” „Razem lepiej-II” to kontynuacja szeregu cyklicznych działań skierowanych do podopiecznych DPS, ich rodzin a także mieszkańców Powiatu. Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Realizacja programu pozwala na rozwój zainteresowań, integrację ze środowiskiem, nabycie oraz rozwijanie umiejętności społecznych. Wpływa na poprawę funkcjonowania oraz zmniejszenie izolacji osób niepełnosprawnych. Po raz kolejny krakowscy artyści wystąpili w DPS we Wronińcu. Na widowni zasiedli podopieczni i pracownicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu i w Rogowie, młodzież z gimnazjum w Naratowie oraz mieszkańcy Wronińca. Spektakl „Alibi” przedstawia subkulturę pseudokibiców i towarzyszące tej grupie charakterystyczne zachowania - przemoc, nietolerancję, wulgarność, agresję i przestępczość. Zwraca uwagę na demoralizujący wpływ i konsekwencje spożywania alkoholu. Ukazuje podatność na negatywny wpływ otoczenia - przypodobanie się grupie poprzez niekorzystną zmianę swego zachowania. W spektaklu pomimo poważnej tematyki nie zabrakło humoru i satyry. W roli Darka „Kibola” i jego koleżanki z lat szkolnych wystąpili Iwo Kubiak i Dorota Darmochwał.
W spektaklu pomimo poważnej tematyki nie zabrakło humoru i satyry